Урочище Прийма, унікальне за своєю красою та історією, знаходиться за 2 км від м. Миколаєва Львівської області. За словами археологів, саме біля Миколаєва збереглися залишки давньоруського городища, зокрема його печери.

Якщо ви любителі прадавнього минулого та історичних розкопок, то тоді вам буде цікаво відвідати й «житло» неандертальців, яке було знайде на території урочища. Та найцікавіше чого його варто відвідати - це абсолютно фантастичний та нереальний зовнішній вигляд цього гроту-поселення.

Місцевість біля Миколаєва огорнена своїми таємницями, які ще досі не мають однозначного тлумачення.

Наприклад, існує версія, що печери навколо міста, серед яких і урочище Прийма, з’єднані між собою в ланцюг, однак ця думка археологами ще до кінця не підтверджена й не досліджена.

А от що дійсно варто відвідати в цих краях, то це «житло» наших прародичів неандертальців, яке було знайдено на цій території відносно недавно, а от за походженням цьому місцю близько 46 тисяч років. В урочищі знайдено житло типу «мисливського табору». Приблизна площа поселення – 5х5 метрів.

З першого ж погляду грот вражає своєю незвичністю. Так ніби збудований він на кістках якихось велетнів, чи то пак дерева вросли в нього. Є три рівні. Найнижчий не має жодних печер. Два вищі - мають невеличкі придатні для життя. Трохи осторонь є ще одна печерка і чиясь викопана могила.

Фахівці визнали його одним із найдавніших в Україні, зокрема такої думки притримується науковець Леонід Мацкев. У печері були знайдені і залишки колишніх мешканців. За однією версією, це рештки одного неандертальця (жіноча стать), за іншою – кількох. В сумі було відкопано 7 археологічних артефактів. Отож, подорож до урочища – для справжніх любителів праминулого. Також археологами в печері було знайдено залишки перепаленої деревини, що свідчить про використання вогню.

Це перша знахідка неандертальця на теренах Галичини. Вона доводить те, що і ці краї були населені людьми. Вони жили у печерах, харчувалися м”ясом звірів і робили списи з кам”яними наконечниками. Усі ці речі археологи знайшли у гроті прийма-1.Тепер українські вчені чекають відповіді від німецьких колег, які повинні підтвердити висновки українських антропологів.

Леонід Мацкевий, доктор історичних наук:- Поки практично ми зробили дуже мало з кісток, які нараховують більше 3 тисяч, визначено біля 300, розкопано тільки 30 відсотків цієї площі.У гроті де знайдено кістки найдавнішого галичанина проведено лише 30 відсотків робіт. За останні 12 років археологічних розкопок у цьому місці з державного бюджету не виділено жодної копійки, а тому археологи змушені залучати до робіт студентів та добровольців.

Леонід Мацкевий, доктор історичних наук:- Ми шукаємо тих хто у нас працюють безкоштовно, хто готовий провести безкоштовно свою практику, практику студентську археологічну, практику археологічну шкільну і просто любителів старовини, патріоти, як то кажуть нашого давнього минулого, які безкоштовно працюють на цих об”єктах уже майже 20 років.Леонід Мацкевий планує продовжити роботи, як тільки надійдуть результати аналізів з Німеччини, і все ще сподівається, на фінансову підтримку. Без неї залучити відомих науковців до цих робіт неможливо."

Навколишній рельєф, яким оточене урочище Прийма, вважається, що був сприятливим для загінного полювання, насамперед на стадних тварин. На думку багатьох дослідників, мисливці того часу використовували печеру для проживання взимку, а коли теплішало, то вели мандрівний спосіб життя.

То ж тепер знаємо де жив перший галичанин.

Як дістатися?

Існує два машрути:

1. Звернути з траси Львів-Стрий на Новий Розділ. Проїхавши вказівник населеного пункту через 250м бачимо знак роздоріжжя і курган зліва від дороги. Йдемо дорогою в сторону лісу, досить скоро метрів через 300 бачимо ще один хрест. Далі звертаємо на нижню дорогу що йде зразу в ліс, нею йти кілометр. Характерна ознака - йдеш як в рові чи окопі, бо обидва боки стіни землі. На місцевості багато відгалужень, та правильним напрямком є найдальший пологий. Тобто весь час низом якомога далі. Скелі з яру прекрасно видно. 

2. Урочище Прийма знаходиться за 2 км. від Миколаєва. Їдете до Миколаєва і в селі Розвадів (орієнтир готель "Русалка Дністрова") повертаєте до кар'єру.Проминувши кар'єр, йдете до лісу. І тут найцікавіше: печеру треба шукати в лісі :) Жодних вказівників не має. Тому ОБОВ'ЯЗКОВО майте із собою навігатор, або ж питайте у місцевимх. Відстань від Львова до місця призначення приблизно 40 км.

Координати –  49°30’15.75”N, 24°0’0.77”E

До теми:

  1. Печера Прийма - найдавніша стоянка неандертальця на материковій Україні
Хочете отримувати актуальні туристичні новини в месенджер?
Підписуйтеся на наш канал Telegram або Viber!

Коментарі

Залишити коментар

Код