Інтерв'ю голови Державного агентства розвитку туризму України Мар’яни Олеськів агентству "Інтерфакс-Україна", пише УТК "Компас-тур"

Чи не пожалкували, що прийшли на посаду в такий, м’яко кажучи, складний період?

Я звикла працювати на результат. Так, треба говорити чесно - ситуація з туристичною галуззю складна, при чому не тільки в Україні, але й в усьому світі. Я це сприймаю як виклик і велику відповідальність.

Чим наразі займається Агентство і коли воно запрацює повноцінно?

Відбулося розділення Міністерства культури, молоді і спорту на два міністерства, і це дещо затягнуло деякі процеси з документами і фінансуванням. Зараз іде формування команди. Це стосується не лише працівників Агенції. Поняття команди, яка має підтримати і розвинути туризм в Україні, ширше. Я займаюся консолідацією зусиль представників галузі, центральних і регіональних органів влади, експертів, наших міжнародних партнерів, щоб ми працювали в єдиному руслі. Дуже важливі спільні з туристичним бізнесом напрацювання як вийти з кризи, це стосується, зокрема, законодавчих змін. Водночас, ми дивимось і як правильно рухатися далі. Ми проводимо зустрічі готелярів, туроператорів, працюємо з багатьма міністерствами і областями для напрацювання спільної стратегії по формуванню в українців культури подорожей Україною. Але, перш за все – ми маємо підтримати підприємства туризму від банкрутств в наслідок пандемії, бо відбулась фактична зупинка роботи галузі.

Також завдання - створити додаткові можливості для відпочинку українців після закінчення обмежуючих заходів - люди також багато втратили по грошах. Наразі, підтримка внутрішнього туризму – це мейнстрім для всіх країн. Щодо роботи Держтуризму на повну, то я дуже сподіваюся, що це буде в травні місяці.

Чи допоможе прийняття законопроекту №3377 захистити туристичні підприємства від масових банкрутств?

Я вдячна, що народні депутати підтримали наші розробки і внесли їх до законопроекту. Ми врахували і світовий досвід, і пропозиції від представників галузі. Його прийняття є дуже важливим. Особливо що стосується частини про відміну сплати ЄСВ на найманих працівників. Сьогодні дуже багато працівників ще втримують людей за рахунок добровільних відпусток, але, якщо ситуація з захворюваннях не покращіться, то власники бізнесу будуть вимушені проводити скорочення персоналу. Ми маємо підтримати людей. Крім того, там є важливі пункти про нульову ставку ПДВ на туристичні послуги до кінця 2020-го, що вплине на зменшення собівартості і зробить подорожі більш доступними для українців.

Змінами в державний бюджет на поточний рік повністю забрано фінансування на розвиток туристичного потенціалу України. Ви говорили, що очікуєте на друге півріччя повторного перегляд, де б було передбачено певне фінансування. Який мінімальний бюджет потрібен на 2020 рік?

Зараз ми говоримо про те, щоб кошти були профінансовані приблизно в такому ж вигляді, як заплановано, при тому, щоб абсолютно більша частина, близько 200 млн грн, було на певне субсидування і ваучери для сімей з низькими доходами для відпочинку в Україні. А решта, близько 40 млн грн, пішла би на відповідні заходи для додаткового розвитку галузі та просування туристичних можливостей нашої країни. Тут ми плануємо залучати в тому числі відповідальний бізнес.

Наприклад, АЗС можуть ставити туристичні інформаційні стенди, розповідаючи, що знаходиться поряд з ними, поштові компанії можуть розміщувати інформацію на своїх коробках і тому подібне. Потрібно об’єднувати ресурси усіх учасників, щоб комунікація йшла паралельно по всіх каналах, тому що маркетинг працюватиме лише так. Зрозуміло, що частина заходів має бути профінансована, бо лише волонтерсько-бізнесовими ресурсами заходи не матимуть того ефекту, коли є державне фінансування. Фінансування туризму на державному рівні - це інвестиції в економіку. Важливо, що у керівництва держави є розуміння важливості розвитку туризму, який має величезний потенціал, який може досягати до 10% ВВП, якщо ним правильно управляти.

А що робити, якщо в поточному році фінансування не буде взагалі?

Туризм, на жаль, в Україні ніколи не підтримували в достатньому обсязі. З приходом нової команди з‘явилась надія на крок галузі вверх, адже нарешті було виділено адекватне фінансування. Проте, ситуація з пандемією внесла певні корективи. Однак, важливо забезпечити галузь, в якій працює понад сотні тисяч українців, підтримкою. Це стосується і фінансування, і законодавчих змін. По маркетингових заходах внутрішнього туризму ми плануємо залучати і інші кошти - гранти, для цього ми працюємо з донорами. Підкреслю, що фінансування з боку держави – обов’язково. Так є у всьому світі.

Ви сказали про потенціал в 10% ВВП, а яка була в Україні частка туризму до історії з пандемією?

За офіційними цифрами це дуже низька частка. За різними розрахунками, це від 1,5 до 3%. Це дуже мало, але це не означає, що у нас немає туризму. Він є, але у великій частині він в тіні.

Повний текст інтерв'ю з Олеськів розміщено на сайті агентства "Інтерфакс-Україна".

Хочете отримувати актуальні туристичні новини в месенджер?
Підписуйтеся на наш канал Telegram або Viber!

Коментарі

Залишити коментар

Код