Любителі гір добре знають, що Карпати взимку – особливі. Просто неймовірні пейзажі, краса, що захоплює дух, сильний мороз та інколи екстремальний вітер, найсмачніший у світі чай із термосу на вершині – вражень від зимових походів завжди багато. Але потрібно пам’ятати про безпеку і не ставитися до зимових гір легковажно: часто туристи недооцінюють Карпати і платяться за власну самовпевненість важкими травмами, а то й життям. Як правильно підготуватися до походу в гори взимку, читайте у матеріалі IGotoWorld.com.

Загальна підготовка до походу в Карпати взимку

Новачки у пішохідному туризмі звикли вважати, що якщо мають досвід одного-двох-трьох успішних літніх сходжень на Говерлу чи, до прикладу, Пікуй, то можна спокійно пакувати рюкзак у зимовий похід горами, бо «не так то й тяжко» або й узагалі «раз плюнути». І таким своїм ставленням роблять величезну помилку, яка може дуже дорого коштувати. Тим, хто вперше збирається у зимовий похід, обов’язково треба усвідомити і бути готовим до того, що Карпати влітку і Карпати взимку – це далеко не одне й те саме. Більше того – похід на одну й ту ж вершину у теплий сезон і зимою – це дві великі різниці. І цей факт просто обов’язково слід враховувати при перших же думках здійснити сходження у зимовий сезон.

Також варто відзначити, що, зазвичай, у зимові походи не беруть зовсім-зовсім новачків (тих, хто не має досвіду більш-менш серйозних походів у Карпати в літньо-осінній період). Правда, зараз в Україні з’явилося дуже багато туристичних агенцій, які пропонують затягнути вас майже на будь-яку вершину чи то в рідних Карпатах, чи то за кордоном, переконуючи, що маршрут під силу кожному, навіть тому, хто ніколи не був у горах. Тут важливо розуміти, що вам, звичайно, може круто пощастити і ви підете у перший свій похід взимку із супердосвідченими людьми, але все-таки варто бути більш обачним і починати з літніх сходжень, щоб відчути, що таке гори, і могти оцінити свої сили.

Ну і взагалі запам’ятайте: ніколи не йдіть у зимові гори з неперевіреними людьми, перше і непорушне правило – досвідчений керівник групи. У перший в житті зимовий похід дуже важливо йти з досвідченим гідом. Не нехтуйте цим правилом.

Фізична підготовка до походу

Тут все не дуже однозначно і теж не так просто, як здається. Ми вже говорили, що літні та зимові походи Карпатами дуже сильно відрізняються. І коли влітку щось раптом іде не так або хтось стомився, чи через проблеми зі здоров’ям відчув себе дуже погано і не може продовжити маршрут, навіть новачку, в принципі, під силу самому спуститися вниз (хоч це й суперечить техніці безпеки, проте дуже часто стається на практиці) або ж перечекати певний час у горах, поки прийдуть рятувальники. Тепла пора року це дозволяє. А взимку – година-дві-три очікування можуть стати останніми в житті. Добра фізична підготовка і сила волі відіграють дуже важливу роль в умовах зимових сходжень. Для походів у Карпати взимку не треба бути суператлетом, але бути здоровим і мати добру фізичну форму – дуже і дуже бажано.

Якщо ви знаєте, що через кілька місяців будете збирати рюкзак у похід – варто почати бігати і підвищувати свою витривалість. Підійде будь-яка фізична активність, що передбачає навантаження на ноги, і вправи, які «тренуватимуть» ваше дихання. Біг – одне з найкращих рішень. Тренування у залі теж підійдуть, але врахуйте: те, що можеш у приміщенні, не завжди збігається з тим, що виходить високо у горах. Тому попередьте свого тренера, що збираєтесь у похід, попросіть додати відповідні вправи і чередуйте свої тренування у залі із заняттями або бігом на свіжому повітрі.

 Якщо часу на тренування зовсім-зовсім немає, то доведеться покладатися на добре здоров’я і силу волі. З власного досвіду скажемо: сходження на зимові вершини навіть при не надто добрій фізичній підготовці, за умови правильного розподілу сил і правильного підходу керівника групи, можливі (треба ж із чогось починати). Але все ж, якщо є можливість потренуватися – не лінуйтеся, це дуже вам допоможе.

Що треба врахувати під час планування?

- Обирайте для супроводу тільки досвідченого гіда. Надійна людина у поході – на вагу золота. Взимку це дуже важливо, адже, як би ви добре не підготувались у плані теорії, досвід має велике значення. Також зважайте, що, якщо вже пішли в похід із досвідченим гідом і довірились йому, ви повинні його слухати не тільки на етапі підготовки і порад, що класти в рюкзак, а й безпосередньо під час походу. Якщо керівник групи вирішив повернути назад, ви повертаєте назад і відкладаєте підкорення вершини на майбутнє. Гори нікуди не втечуть, а здоров’ям заради селфі на вершині ризикувати не варто.

- Вивчіть рельєф. Добре, звичайно, щоб перед зимовим походом ви побували на відповідному маршруті у теплий сезон, але у будь-якому разі не полінуйтеся «пройтися» напрямком по карті. І приблизно оцінити свої сили і терплячість :)

- Перед сходженням обов’язково перевірте погодні умови. Кілька разів! І вже безпосередньо перед походом проконсультуйтеся у рятувальників (якщо це робить керівник групи, уточніть, що йому порадили представники ДСНС). Вам розкажуть про погоду на високогір’ї і проінформують про лавинну небезпеку. Якщо очікується дуже сильний вітер і тумани – це вже привід для того, аби скасувати похід. Лавинна небезпека – взагалі окрема тема, якщо в районі проходження маршруту рівень лавинної небезпеки від третього і вище, вас можуть просити відмовитися від ідеї підкорення вершин. Пам’ятайте, що якщо рятувальники рекомендують відкласти сходження і дочекатися кращої погоди – варто послухати.

Вибір маршруту

Дуже популярні серед туристів узимку – Чорногірський хребет: Говерла, Петрос, Піп Іван, Боржавський хребет, а також район Драгобрата і Мармароси (потрібен дозвіл від прикордонників). З усіх вершин Українських Карпат зимовий Петрос вважається найскладнішим. Але недооцінювати інші вершини не можна. Бо погодні умови, зміна температур і вітри роблять з них інколи майже неприступні льодові статуї, на які дертися дуже і дуже складно.

Одні з найпопулярніших «зимових вершин»  – Говерла і Петрос. Воно й зрозуміло, – вище в Україні вже нема куди. Плюси цього напрямку в тому, що сюди дійсно ходить багато туристів, і за хороших погодних умов тут дуже красиво. Крім того, в урочищі Козмещик (якщо підніматись із закарпатського боку) достатньо туристичних баз для відпочинку. Боржавський хребет теж дуже популярний, але і вельми підступний – його пологі схили дуже лавинонебезпечні. Боржаву часто недооцінюють, орієнтуючись тільки на висоту, однак саме тут – одні з найбільш небезпечних схилів для зими. Найбільше страшних історій про лавини у Карпатах – саме з Боржавсього хребта. Тому, коли є попередження про лавинну небезпеку, сюди взагалі не варто сунутись.

Драгобрат (Близниці, Стіг, озеро Геришаска і т.д.) теж дуже гарний варіант, але тут взимку не так просто орієнтуватись. І дуже легко заблукати. Тому, якщо вирішили обрати саме цей напрямок, варто брати із собою у групу когось з місцевих гідів, які добре знають рельєф і небезпечні місця.

Мармароси – Гуцульські Альпи! Тут теж захоплює дух. Маршрут схожий за складністю до походу Чорногірським хребтом, але стрімкіший. Взимку – набагато складніший і довший, ніж влітку. Це також дуже часто недооцінюють туристи. До найближчого притулку з вершини Піп Іван Мармароський – зовсім немалий відрізок маршруту, і це дуже важливо врахувати при плануванні походу.

Одне з найбільш жирних «не» (особливо для новачків) – гора Довбушанка (Горгани, Івано-Франківська область). Вершина розміщена на території заповідника, і туди вхід взагалі мав би бути заборонений, однак деякі туристи таки порушують правила. Довбушанка невисока, але дуже стрімка, і навіть влітку непроста, взимку перетворюється на дуже складну. Тому не варто випробовувати долю.


Спорядження для зимового походу в гори

Дуже важливий пункт при підготовці до походу в зимові Карпати – якісне спорядження і відповідний одяг. Не забувайте, що, навіть якщо йдете в гори з перевіреними друзями і досвідченими людьми, ваш рюкзак має бути спакований так, щоб у разі якихось форс-мажорних обставин ви могли бути хоч мінімально автономним і забезпечити собі виживання самостійно (так-так, у горах стається багато чого, люди у стресових ситуаціях ведуть себе дуже непередбачувано, і це – далеко не сюжети з голлівудських фільмів).

Як зібратись у похід. Особисте спорядження

Для одноденного сходження (без ночівлі) кожному учаснику походу варто мати невеликий і не надто важкий наплічник (35–40 літрів), у якому обов’язково мають бути:

- Cірники або запальничка у непромокаючій упаковці та папір (для розпалювання вогню у разі екстремальної ситуації).
- Ліхтарик (бажано налобний) і батарейки до нього – навіть у тому випадку, якщо ви плануєте спуститися ще до настання темної пори доби.
- Мобільний телефон і павербанк (врахуйте, що на сильному морозі смартфони часто «мерзнуть» і відмовляються працювати, якщо вдома завалялася старенька «нокія» чи «самсунг» – обов’язково візьміть його із собою, але зарядженим і одразу зі вставленою сім-карткою).
- Карта місцевості та компас (навіть якщо з вами досвідчений керівник, якщо хоч трохи вмієте читати карту – беріть!).
- Змінні рукавиці та шапка (згодиться, якщо не вам, то комусь із групи).
- Рятувальне покривало (багато місця не займає і майже нічого не важить; продається у туристичних магазинах).
- Перекус – сухофрукти, льодяники, печиво, пряники, шоколад.
- Невеликий термос або термочашка із солодким чаєм або какао.
- Особисті ліки (те, що вам зазвичай потрібно із собою у поїздці).

Також дуже бажано мати окуляри від сонця або – ще краще – лижну маску. Серветки при собі в кишенях і спеціальний дуже жирний крем для обличчя (для уникнення обмороження). Крім того, бажаними будуть «кішки» та льодоруб, тим більш якщо прогнозується перепад температуру за кілька днів до дати вашого походу і є велика вірогідність, що вершина буде обледеніла (у такому разі без «кішок» взагалі буде важко обійтися). Снігоступи згодяться на тих маршрутах, де стежки не ходжені (там, де є проторована стежка, зручніше пересуватися без снігоступів).

Поради щодо вибору одягу і взуття

Одяг має бути достатньо теплим, але водночас легким. Так, щоб вам при русі було не надто жарко, а на привалі – не надто холодно. Основне правило – багатошаровість одягу, його зручність і відповідність температурам. Обирайте якісні теплі штани (як гірськолижні) і куртки. Одягайте не шерстяні кофти, а фліс (легкий синтетичний матеріал, добре утримує тепло і швидко висихає).

Обов’язкова наявність термобілизни (зимової!). Шкарпетки – теж бажано «термо», шерстяні – набагато гірше (можуть натирати ноги, будуть «скользити» у взутті). Рукавиці – як для катання на лижах/сноуборді, максимально не дружні до вологи. І бажано взяти із собою ще одні (під час походу можете загубити або ж банально промокнуть).

Взуття має відповідати сезону, із ребристою підошвою. Обов’язково кожному мати бахіли для походу (якщо їх не буде – перший ліпший сніг до коліна – і у вас мокрі ноги, сніг заб’ється у взуття).

Кольори – ще один важливий момент. Для зимових походів у гори (як і для катання на лижах чи сноуборді) варто обирати верхній одяг яскравих кольорів, а не сірих, чорних, коричневих і не білих, щоб вас було видно при несприятливих погодних умовах, сильному снігопаді, тумані та у випадку, якщо раптом заблукаєте. Якщо нема можливості одягти яскраву куртку чи штани, скористайтеся хоча б яскравими світловідбиваючими стрічками, які можна пов’язати на рюкзак (як у велосипедистів, наприклад).

Бажано, щоб куртка мала капюшон. Також варто одягнути баф (яким дуже зручно закривати обличчя) або шарф. Зверніть увагу також на те, щоб ваш рюкзак, з яким збираєтесь підкорювати вершини, мав рейнкавер (від зайвої вологи).

Групове спорядження

На групу, яка збирається у зимовий похід (йдеться про одноденний), обов’язково мають бути:

- групова аптечка з необхідною комплектацією;
- альпіністська мотузка (якщо буде сильний туман або туман і вітер, можливо, доведеться рухатись у зв’язці);
- спеціальні «лавинні» лопати (вони легкі, добре знайомі любителям фрірайду);
- рації (дуже бажано для групи).

При виборі туристичної компанії, з якою збираєтеся йти в гори, обов’язково поцікавтеся, чи споряджена група усім необхідним для зимового сходження, а також чи знає хтось із гідів, як надавати першу домедичну допомогу. Запитайте також про групову страховку (зазвичай у більшості страхових компаній можна оформити страховку на групу на відповідну кількість днів перебування у подорожі чи поході).


Правила, які не варто порушувати

Лавинна небезпека

Чомусь більшість звикли вважати, що снігові лавини – це не про Карпати. Але насправді сходження лавин у карпатських горах – явище не таке вже й рідкісне. На жаль, є чимало випадків загибелі туристів у горах через сходження лавин. Саме у сніговому полоні у Карпатах гинули навіть «снігові барси» (найвище альпіністське звання у Радянському Союзі), гинуть і зараз ті туристи і фрірайдери, яких не можна назвати новачками. Тому ставитися до питання лавинної небезпеки легковажно – не дуже розумне рішення.

Перед виходом у гори обов’язково почитайте про лавинну небезпеку і як поводитися, якщо потрапили у лавину (матеріалів зараз більше ніж вдосталь), а також постарайтеся запам’ятати, як розпізнати найбільш небезпечні ділянки.

На жаль, на 100% ніхто не може передбачити місце і час сходженні лавини, однак досвідчені туристи й альпіністи знають, як оминати найбільш небезпечні місця.

Перед виходом у гори обов’язково зверніть увагу на прогнози місцевих гідрометеорологічних центрів щодо сніголавинної небезпеки. І пам’ятайте, сильні опади і різка зміна температур напередодні походу – сигнал, що треба добре подумати, чи варто йти у гори саме зараз.

Погодні умови

Сприятливі погодні умови – це запорука успішного сходження. Варто перевіряти прогноз погоди не тільки за день-два до виходу, а й перед самим сходженням і обов’язково звернутися за консультацією до рятувальників. Також варто пам’ятати, що у Карпатах погода змінюється дуже швидко, і треба бути готовим до того, що ясний день може змінитися на снігову бурю буквально за кілька годин.

Похід варто скасувати:

- якщо рятувальники попереджають про лавинну небезпеку і рядять утриматися від виходу в гори;

-  при сильному снігопаді, вітрі і тумані (крім того, що похід буде «без пейзажів», є велика небезпека заблукати, або ж зірвати сніговий карниз);

- при дуже низьких температурах.

Також важливо правильно оцінювати ризики при різкій зміні погодних умов. Якщо раптом налетів туман, а ви не дуже добре знаєте маршрут – краще повернути назад. Якщо вітер збиває вас з ніг, вершина, скоріш за все, обледеніла, і теж немає сенсу йти на самий верх: Карпати нікуди не дінуться, а селфі на вершині не вартує вашого здоров’я і життя. Якщо ви відчуваєте, що сили вас зовсім покинули і немає жодного бажання підніматися на вершину – повертайте назад (обов’язково перед виходом у гори, уточніть цей момент: кого попереджати про те, що хочете повернутися, і хто з вами спускатиметься).


Обов’язкові правила, які не можна порушувати

  1. Реєстрація у рятувальній службі.
  2. Перевірка погодних умов і сніголавинної ситуації.
  3. Особисте спорядження і добре спакований особистий рюкзак.
  4. Зобов’язання слухати керівника групи (є рішення повертати назад – повертаєте назад, а не влаштовуєте істерику, що «не побачили вершину»).
  5. Мати при собі заряджений мобільний телефон.

Якщо щось пішло не так

Головне правило – не панікуйте. Це ніколи і нікому не допомогло. За наявності небезпеки (заблукали, не можете спуститися, травмувалися, потрапили у лавину) – повідомляйте рятувальникам. Зважайте, що чим краще ви опишете місцевість, де перебуваєте, тим швидше вас знайдуть. Не тягніть час і не чекайте темної пори доби, – повідомляйте про проблему одразу.

Якщо постраждав хтось із групи, постарайтеся, за можливості, надати людині першу домедичну допомогу, використайте для потерпілого своє рятувальне покривало (ось чому його варто мати при собі!) і включайте холодний розум, а не гарячі емоції. А ще – рухайтеся (якщо, звичайно, не травмовані). Можете йти і, головне, знаєте, в якому напрямку – ідіть. Не можете або не знаєте, куди – рухайтеся на місці: танцюйте, стрибайте, присідайте. І чекайте на допомогу.

Поради мандрівникам

- Запишіть прямі номери рятувальних служб не тільки в телефон, але й на папір, який покладіть собі у внутрішню кишеню куртки.

- Пакуйте рюкзак так, аби він не був для вас важким, врахуйте, що при підйомі вам буде здаватися, що він набагато важчий, ніж насправді :)

- Беріть із собою такі продукти для перекусу, які не замерзають (сухофрукти, печиво, горішки та ін.).

- Розраховуйте свої сили і обирайте маршрут, який реально пройти до настання сутінків.

- Поцікавтеся у рятувальників, чи є на маршруті будиночки лісника чи колиби вівчарів, і позначте їх на карті.

- Якщо берете із собою у похід фотоапарат і об’єктиви, подбайте про їхній захист від вологи і врахуйте, що на морозі техніка може «не хотіти» працювати.

- Не беріть зайвих речей, строго визначте перелік необхідного, порадьтеся з вашим гідом.

Де зупинитися

- Якщо ви прямуєте до Говерли, Петроса чи на Драгобрат, готелі та приватні садиби можна забронювати у смт Ясіня та у селі Лазещина.
- Якщо плануєте сходження на найвищу вершину України з боку Івано-Франківська, перегляньте варіанти проживання у Ворохті.
- Є також багато пропозицій житла у Воловці та Пилипці, якщо ваш маршрут – на Боржаву.
- Перегляньте проживання у селі Ділове, якщо плануєте сходження на Піп Іван Мармароський.

Карпати у зимову пору – насправді чудові! Якщо правильно все планувати і пам’ятати про безпеку, то зимові походи дарують купу приємних вражень. І якщо ви новачок у цьому, то знайте: пробувати однозначно варто! Успіхів і вдалих сходжень!

Хочете отримувати актуальні туристичні новини в месенджер?
Підписуйтеся на наш канал Telegram або Viber!

Коментарі

Залишити коментар

Код