Одне із див Вінниччини і України - Скіфські вали! Найбільше за розміром сколотське городище в Україні!

"Жити на Вінниччині і не відвідати цю величну пам'ятку історії, археології і природи національного значення просто гріх. Ще називають "Великі вали" (Немирівське городище). Період проживання людей на цій території сягає як мінімум доби Трипілля (4 тис. до н.е.), розквіту городище зазнало в період держави Скитів (7-6 ст. до н.е.), згодом тут мешкали слов'яни-уличі і т.д." пише Володимир Барцьось .

Висота валів досі сягає 9-10 м висотою, у давнину очевидно вони були щонайменше вдвічі вищими, з ровом, наповненим водою і дерев'яними укріпленнями на узвишші. Взяти штурмом таке укріплення було дуже важко або ж практично неможливо. Є ще інша версія, що в сиву давнину територія використовувалась як давній астрономічний центр-святилище. Енергетика тут дійсно спокійна, чудодійна, гармонійна. Просто треба поїхати і погуляти тут, бажано прочитавши перед тим трохи інформації про це місце.

Місцеві люди і краєзнавці стверджують, що в межах городища рослини, дерева і кущі достигають швидше. Центром протікає річечка, є джерела живильної води.

Знаходяться одразу за м. Немирів біля с. Сажки (дорогою на Гайсин і Умань).
Був тут останній раз років з 10 тому. Особливих змін не бачу, хіба що крім поритих ям чорних археологів - шукачів скарбів.

Городище овальне, площа сягає 1000 га. У середній частині городища – внутрішнє укріплення ("Малі Вали" або "Замчисько"), де концентруються основні матеріальні знахідки. Тут виявлено залишки наземних жител і землянок із хатніми вогнищами з глини та каменю. Місцеве населення скитів-орачів і уличів займалося переважно хліборобством і скотарством. Із предметів матеріальної культури виявлені: глиняний посуд, архаїчні скіфські бронзові вістря стріл, бронзові й залізні приналежності кінської вузди, бронзові риболовні гачки й голки, різноманітні вироби з кістки та рогу.

Жителі городища торгували з Північним Причорномор'ям, зокрема з грецьким містом Ольвією! Про інтенсивні торгівельні контакти мешканців городища із грецьким світом свідчать численні фрагменти античної кераміки 7–6 ст. до н. е. Вдумайтеся - московитів в цей час ще в принципі як народу не було, а наші Пращури вже вели жваву торгівлю з античним світом!!!

Найперші дослідження тут проводились на замовлення графині Марії Щербатової ще на початку 20 ст., ймовірно найунікальніші знахідки того періоду "помандрували" до Петербургу і Москви.

В урочищі "Малі Вали" досліджено також городище уличів 10–11 ст.

Територія городища на жаль, належним чином не впорядкована, в межах пам'ятки здійснюється господарська діяльність, на землях орють і сіють, ставки посеред городища в оренді, багато розкиданого сміття (після любителів шашликів). Окрім дорожнього знаку та знаку на валу, більше жодної інформації про пам'ятку немає. Невідомо, коли востаннє археологи і науковці досліджували її. А ця пам'ятка унікальна. Стан городища - приклад відсутності у нас української державницької влади, пошани до себе і свого народу.

Диво у нас під носом, залишене Богами, Предками і природою, а владі і громаді байдуже!

 
Хочете отримувати актуальні туристичні новини в месенджер?
Підписуйтеся на наш канал Telegram або Viber!

Коментарі

Залишити коментар

Код