Місто Миколаїв розташоване неподалік від річки Дністер, за 3 км від залізничної станції Миколаїв-Дністровський. Воно є районним центром Львівської області.

Засноване 20 лютого 1570 року і назване на честь сандомирського хорунжого, секретаря короля Сигізмунда ІІ Августа і старости дроговизького Миколи Тарла.

На території Миколаївського району відомо 15 поселень епохи енеоліту (III тис. до н. е.) поблизу сіл Більче, Верин, Гірське, Криниця, Крупсько, Прийма, Раделичі, Рудники та Тростянець. До І тисячоліття нашої ери на території району відноситься 9 поселень поблизу сіл Верин, Заклад, Крупсько, Рудники та Тужанівці та два скарби римських монет у Стільсько та Миколаєві.

Калиця «Писанка»

Вона розташована на найвищій точці біля міста — горі Високий Камінь. Споруджена у 2002 році.

Автором «Писанки» є львівський архітектор Костянтин Малярчук. Дорогою до каплиці проходить хресна дорога.

 Каплиця «Писанка»

 Джерело: фейсбук-сторінка Миколаїв - Львівська область

Грот Прийма

Розташований за 2 км від Миколаєва. Вважається, що це одне з найдавніших (або й найдавніше) мисливських поселень України, яке використовувалося здебільшого взимку як сховок від негоди. Початки його функціонування сягають 30-20 тис. років до нашої ери. Цей комплекс продовжував функціонувати протягом кам'яного віку аж до ранньої бронзи.

Також тут знайшли кістки давньої людини-неандертальця (або кількох), — перша така знахідка на Галичині.

Кажуть, що грот стоїть на кістках велетнів, один з яких пильнує вхід у печеру й тепер. Також існує припущення, що Прийма пов'язана переходами з іншими печерами поблизу районного центру.

Дорога сюди веде повз кар'єр, звідки радять йти пішо чи їхати велосипедом.

 Грот Прийма

Джерело: Фотографії старого Львова

Палац Скарбека у селі Заклад

У самому Миколаєві зберігся будинок Станіслава Скарбека, засновника львівського театру, який зараз носить ім'я Марії Заньковецької. За 5 кілометрів від міста меценат збудував собі палац. У 1840 році у резиденції Скарбек відкрив «Доброчинний заклад для сиріт і убогих». Від цього і походить назва села. У будівлі, окрім 400 дітей, мешкали 60 літніх людей. Аби влаштувати для них притулок, Скарбек продав власний будинок театру у Львові, звіринець, три містечка й 28 сіл. Натомість граф одержав палац у Закладі у вічне володіння.

Зараз у палаці психіатрична лікарня, а біля нього у XVIII ст. розбили парк.

 Палац Скарбека у селі Заклад

Палац Скарбека у селі Заклад

Фото: https://compass-tour.com.ua/

 

Миколаївські печери: австрійські штольні чи святилище?

Також під Миколаєвом є залишки австрійської фортеці, зведеної у 1910-1913, щоб захистити переправу військ через Дністер.

Ці тунелі облаштували ще австрійці. Вони їх використовували як гаубичні потерни у першу світову війну. Зараз це просто сухі симпатичні підземні ходи з пісчаним дном. Існує думка про значно раніше походження цих споруд, ще з часів Білих Хорватів. А австрійці їх тільки пристосували для своїх потреб.

Миколаївські печери: австрійські штольні, святилище

Стільське городище

Городище розташоване вздовж східних околиць сіл СтільськоДуброва та Ілів. Село Стільсько розташоване за 10 км на схід від районного центру Миколаєва на Дністрі. Стільсько – це не просто село на Львівщині, це столиця цілої чималої країни, точніше колись існуючої – Білої Хорватії. А зараз тут на чималій площі розкинуто Стільське городище, яке є найбільшим серед усіх йому подібних давньослов’янських об’єктів.

 Культовийкомплекс БілихХорватів, с. Дуброва

Культовийкомплекс БілихХорватів, с. Дуброва. Фото: https://compass-tour.com.ua/

Храм Сонця (скеля Дірявець), село Дуброва

Храм Сонця (скеля Дірявець), село Дуброва. Фото: https://compass-tour.com.ua/

 

Найстаріше дерево Львівщини, або легенди веринського дуба

Недалеко від Миколаєва, якихось 7 км., розташоване село Верин найдавніша письмова згадка про яке датується 1469 р. Тож не дивно, що село має свої пам’ятки, серед яких найстаріше дерево Львівщини – віковий дуб, який вкорінився на території місцевої церкви Михаїла.

Старий дуб у Верині є ботанічною пам‘яткою місцевого значення, його вік складає близько 1000 років. Площа пам’ятки природи 0,05 га, а статус заповідному дубу було надано у 1984 році.

Окрім того, що це найстаріше дерево Львівщини, цей дуб вважається одним з найстаріших дубів України. Його розміри вражають – обхват 8,50 м, висота 18 м. Дерево має кілька дупел, одне з яких настільке велике, що нагадує швидше печеру.

 Найстаріше дерево Львівщини

«Віковий дуб», с. Верин. Фото: https://compass-tour.com.ua/

Туристична карта Миколаєва 

Туристична карта Миколаївського району 

 Віктор Павлів

До теми:

  1. Таємниці Миколаєва, або Білі Хорвати чи Австрійські Військові? ФОТО. ВІДЕО
  2. Миколаївські печери: австрійські штольні чи святилище?
  3. Найстаріше дерево Львівщини, або легенди веринського дуба.
  4. “Львівське Опілля” вимагає реакції щодо спотворення Стільського Городища
Хочете отримувати актуальні туристичні новини в месенджер?
Підписуйтеся на наш канал Telegram або Viber!

Коментарі

Залишити коментар

Код