Туризм – найгучніший рупор для міжнародного просування країни, який формує позитивний імідж і репутацію.

Так уважає засновник Національної туристичної організації України, а раніше директор департаменту туризму Мінекономрозвитку Іван Ліптуга. В інтерв’ю Zruchno.Travel він підвів підсумки туристичного сезону минулого року, а також розповів про перспективи розвитку туризму в 2018 році.
 
– Минуло більше трьох місяців після вашого звільнення з посади директора департаменту туризму Мінекономрозвитку. Можете вже розкрити інтригу, чому пішли?
 
– Інтриги ніякої немає й не було, як мені здається. Причина банальна: за роботу на держслужбі платять украй мало. Оскільки моє постійне місце проживання в Одесі, то мої витрати на роботу в Києві істотно перевищували мої доходи. Два роки я доплачував за свою роботу із власних заощаджень попередніх років. Чи багато людей готові так працювати в довгостроковій перспективі? Думаю, не дуже.

– Громадська діяльність і приватний сектор зараз можуть дати більше для розвитку туризму в Україні?
 
– Якщо говорити про суспільну і бізнес-діяльність, то я вважаю, що бізнес у сфері туризму і гостинності останні роки, по суті, і так саморегулюється. Точніше, ринок його регулює, а роль держави настільки знівельована, що більшість компаній її зовсім не відчуває. Розвитку туризму має сприяти не стільки держрегулювання, скільки підвищення рівня знань, якості послуг і маркетингу. Ці завдання вирішуються на рівні бізнесу, науки та громадськості. Роль держави – дбати про репутацію країни і створювати сприятливі умови для зростання економіки і добробуту громадян.

Фото: facebook.com/Odessa5T

– Які головні проблеми державної політики в туристичній галузі України?
 
– Головна проблема державної політики полягає у недостатньо серйозному ставленні до сектору туризму і курортів. Туризм – найгучніший рупор у плані міжнародного просування країни. За правильного підходу до туризму країна привертає до себе увагу всього світу, формує позитивний імідж і репутацію країни, сприятливої ​​для подорожей, інвестицій, бізнесу і життя. Вкладаючи відносно невеликі кошти в ідеологію гостинності та маркетинг дестинацій, країна отримує повернення, що багаторазово перевищує інвестиції.
 
Крім того, звичайно, необхідні порядок та усунення законодавчих колізій для максимальної детінізації бізнесу. Сьогодні поза правовим полем здійснюють свою діяльність 90 відсотків суб’єктів туристичної діяльності. З 2 500 туроператорів відповідають ліцензійним умовам 370, з 4 500 засобів розміщення мають необхідні дозволи зіркової категоризації близько 300. Так відбувається не тому, що всі злісні порушники закону, а тому, що законодавчі процедури та вимоги до бізнесу недосконалі, вимагають спрощення та системного контролю. За час моєї роботи в МЕРТ ми розробили оптимальний і логічний проект закону "Про туризм". Якщо в процесі узгоджень і прийняття його не спотворять, як це часто трапляється, то, я впевнений, протягом двох-трьох років буде порядок і картина зміниться на протилежну сьогоднішній.

Фото: depositphotos.com
 

– Які підсумки першого року роботи заснованої вами Національної туристичної організації України?
 
– Національна туристична організація України була створена рік тому з метою консолідації туристичного сектора України для вирішення декількох завдань: маркетингу територій і туристичних дестинацій, удосконалення якості всіх видів і напрямів національного туристичного продукту, розвитку системи освіти і професійної підготовки кадрів для сектора.
 
У 2017 році НТО формувалася як організація. Відкривалися нові регіональні туристичні організації, приєднувалися нові учасники, зароджувалися нові спільні проекти, як, наприклад, спільний проект "ПриватБанку", VISA, НТОУ і МЕРТ "Національна програма лояльності "Турист України".
 
Головне завдання всіх НТО у світі – маркетинг і просування туризму своїх країн на цільових ринках. Комплексний підхід до маркетингу територій включає в себе брендинг територій, визначення пріоритетних ринків, відповідне просування і реклама країни та її окремих регіонів. У цьому році, вперше за багато років, держава виділила невеликий бюджет на промо туризму, завдяки чому Україна була представлена ​​на провідних світових виставках і форумах, а також окремих презентаціях країни за кордоном. У цьому процесі завдання НТО – консолідація регіонів і бізнесу для повноцінної презентації всіх туристичних можливостей.

Іван ЛіптугаФото: facebook.com/Odessa5T
 

– Які у вас прогнози на 2018 рік у сфері внутрішнього туризму?
 
– Внутрішній туризм у всіх країнах істотно переважає над в’їзним. Це відмінний інструмент для підтримки сектора в періоди спаду в’їзного туризму, який, наприклад, переживає Україна з 2014 року. Але при цьому внутрішній туризм не приносить економіці країни того ефекту, який приносить в’їзний, його рентабельність значно нижче. Тим більше зараз, коли доходи населення України скоротилися і за принципом піраміди Маслоу на туризм залишаються копійки.
 
Внутрішній туризм сьогодні – це низький ціновий сегмент, самостійна організація подорожей, бронювання послуг розміщення в приватному житловому фонді. Для внутрішніх туристів – це можливість заощадити кошти, для постачальників – це самозайнятість. Внутрішній туризм буде продовжувати розвиватися. Необхідно створювати умови для легалізації самозайнятого населення, а також малого та середнього туристичного бізнесу.

Фото: facebook.com/navkoloukraine
 

– Який регіон, на вашу думку, зараз демонструє найбільшу динаміку в розвитку туризму? Завдяки чому?
 
– За останні два роки я бачу позитивну динаміку в усіх регіонах країни. Звісно, є міста, які вже сформували свій імідж і репутацію туристичних місць – це Київ, Одеса і Львів. Але я переконаний у тому, що туризм можна розвивати абсолютно в будь-якому регіоні, незалежно від того, є там море, гори, природні лікувальні ресурси чи ні. Туризм може бути в різних містах, селах, природних парках, промислових районах і навіть зонах відчуження. Все залежить від уміння правильно упакувати і грамотно продати.

Фото: prolviv.com/Andriy Ignatov 
 

– На чому б ви порекомендували регіонам робити акцент у розвитку туризму в наступному сезоні?
 
– Гастрономічний туризм! Цей рік будемо присвячувати гастрономічному і винному туризму, оскільки він має велику перспективу розвитку в Україні. Необхідно позбутися іміджу української кухні як кухні сала з часником, борщу і вареників під горілку. Ресторанна культура і фуд-рітейл в Україні давно наздогнали і обігнали багато європейських країн. Ми можемо здивувати світ нашим гастрорізноманіттям, концептуальними ресторанами, новими технологіями вирощування і приготування і, найголовніше, приємними цінами.

Фото: facebook.com/koblevo
 

– Ви особисто багато подорожуєте Україною?
 
– Завдяки своїй роботі в міністерстві відвідав більшість областей країни. Подорожую країною постійно. Україна – дивовижна по природній красі й різноманітності країна. У кожній області є щось дивовижне. Але, на жаль, поки ми не навчилися себе належним чином представляти. Необхідно працювати над собою.

Фото: facebook.com/demkura.taras
 

Розмовляла: Дарина Поперечна

Хочете отримувати актуальні туристичні новини в месенджер?
Підписуйтеся на наш канал Telegram або Viber!

Коментарі

Залишити коментар

Код