Будь-якому мандрівникові необхідний одяг, здатний протистояти впливу погодних умов і навколишнього середовища. Нижче викладені принципи, яким ви повинні слідувати, щоб правильно вибрати собі одяг на випадок пікової ситуації. Головний з них – ніяких компромісів, коли справа стосується одягу!
Якщо ви тільки що пережили авіакатастрофу або інше подібне нещастя, то, швидше за все, ви одягнені в щось легке, комфортабельне, для екстремальної ситуації зовсім непридатне. В такому випадку вам необхідно імпровізувати. Якщо ж ви, наприклад, турист або мандрівник, то повинні бути одягнені і екіпіровані краще, адже цілком імовірно, що вас можуть чекати всілякі неприємності, і тоді ваш невідповідний одяг або екіпірування можуть послужити вам погану службу.
У наші дні, завдяки зростанню інтересу до відпочинку на природі компанії-виробники пропонують безліч спеціального одягу, який суттєво відрізняється за якістю і ціною. В одній статті неможливо дати опис всього спектру одягу, придатного для екстремальних ситуацій.
Проте деякі основоположні принципи, що дозволяють зробити правильний вибір одягу для виживання, ми все ж наведемо.

Як вибрати одяг для виживання

Головний принцип при виборі такого одягу – її функціональність, придатність для роботи. Наприклад, витончена міська демісезонна куртка або плащ абсолютно не підходять для суворих умов Арктики, тайги, пустелі або тропіків. Не економте на одязі – він є вашим основним щитом від впливу холода, вологи і вітру!
Але як дізнатися, що конкретно вам потрібно? Відповідь проста читайте далі, а після сходіть в один-два спортивних або туристичних магазини, опишіть продавцеві свої приблизні вимоги до потрібного товару. Коротше, як і в будь-який спецоперації, першим етапом є хороша розвідка. В результаті вам не доведеться розчаровуватися в якості вашого одягу в ході запланованої експедиції. Невелике попереднє планування цілком окупається.
Кор-текс (Соге-tех) або аналогічна тканина є ідеальним матеріалом для похідного одягу. Він «дихає», тобто дозволяє волозі, що виділяється шкірними порами, випаровуватися, але при цьому не дозволяє воді зовні проникнути всередину. Цей ефект досягається завдяки мікропористій структурі гортекса (кілька мільярдів пор на квадратний сантиметр).
Ці пори в 20 тисяч разів менші найменшої водяної краплі, але в 700 разів більші, ніж молекула водяної пари. Таким чином, тканина не продувається, захищає від води, дозволяючи потовим виділенням вільно випаровуватись.
Одяг з «дихаючої» тканини недешевий, але подумайте, яку суму ви готові заплатити за своє життя і здоров’я’?
Принцип нашарування забезпечує максимальний захист від впливів зовнішнього середовища при мінімальній втраті рухливості в усіх кліматичних зонах. Основа його проста:
нерухоме повітря є кращою теплоізоляцією, а кращий спосіб створити повітряний прошарок – це затримати повітря в одязі. Чим більше шарів одягу захищає тіло, тим краще воно теплоізольоване. Терморегуляція також проста до примітивності – згідно зі своїм бажанням ви додаєте або зменшується кількість шарів одягу.
Але слід при цьому пам’ятати, що перегрів не менш небезпечний, ніж переохолодження. Якщо ви пітнієте в холод, ваше тіло починає охолоджуватися, як тільки ви перестає пітніти, одяг, просочений потом, замість того, щоб зберігати тепло, почне передавати його прямо в атмосферу. Дуже важливо не пітніти в холод. Ось приблизний склад одягу, який слід носити:
• На тілі має бути тепла білизна на зразок тільника і кальсонів.
• Поверх білизни вовняна або напіввовняна сорочка.
• Далі светр з натуральної вовни або її хорошого замінника, наприклад фліс (останній навіть краще, т. як він забезпечує кращу тепло- і вітроізоляцію).
• Поверх светра має бути надітий пуховик або куртка на теплій штучної підкладці (типу синтепону). Останній варіант краще, т. як натуральний пух, просочений вологою, повністю втрачає свої теплоізоляційні властивості.
• Верхній одяг повинен бути не продуваним і водовідштовхувальним.

 

Взуття

Для будь-якої подорожі найкраще підійдуть водонепроникні черевики. НІ В ЯКОМУ РАЗІ не надягайте на маршрут спортивні кросівки – вони не захистять вас ні від холоду, ні від води. Найкращим взуттям для подорожі є туристичні черевики з товстою гнучкою (але обов’язково суцільною!) Підошвою і високим берцями.
Дуже важливо правильно доглядати за черевиками, не заважає також запастися додатковим комплектом шнурків.
Шкіряний верх необхідно регулярно обробляти ваксою або протиркою для взуття на восковій основі з метою підтримки водонепроникності. Перед кожним виходом ретельно огляньте свої черевики на предмет потрісканої шкіри, ослаблених або порваних швів, тріщин на підошві, зламаних гачків і т. п. Пам’ятайте, що чим краще ви доглядаєте за своїми черевиками, тим краще вони будуть вам служити – при належному догляді хороша пара похідного взуття може носитися до десяти років. Багато туристів захищають берци черевик від попадання вологи і бруду нейлоновими гетрами.
Шкарпетки є важливим доповненням до взуття – часто на марші надягають по дві пари шкарпеток під черевики, так як це добре охороняє від мозолів-водянок. В якому поєднанні носити шкарпетки – тонку і товсту пару, дві тонкі або дві товсті пари, – залежить від вас, єдина рекомендація перед довгим маршем визначте оптимальне для себе поєднання заздалегідь.

Догляд за взуттям

Для туристів, основним способом пересування яких є піші марші, іноді на дуже великі відстані, дуже важливі такі принципи догляду за взуттям:
Мокре взуття найкраще сушити в теплому провітрюваному місці, попередньо набивши його м’ятими газетами.
Необхідно уникати впливу на взуття високих температур, від цього шкіра зсихається і тріскається.
У зимовий час шнурки краще натерти воском або силіконом, щоб вони, промокнувши, не змерзалися.
Ваші черевики повинні бути такого розміру, щоб можна було надіти під них дві-три пари шкарпеток.
Занадто тісні шкарпетки перешкоджають циркуляції крові в ступні, до того ж зменшують товщину повітряного ізоляційного шару, що може привести до замерзання ніг.
Необхідно завжди мати з собою змінну пару шкарпеток.
Як тільки ноги спітніли або промокли – терміново змініть шкарпетки. Мокрі черевики також слід якомога швидше і краще висушити.

Штани

Для походу необхідні непродувані штани, але до них існують ще дві важливі вимоги – легкість і швидкість сушіння. Кращою тканиною для похідних штанів є змішана бавовняно-теріленова (типу габардину). Існують також дорогі туристичні штани зі спецтканин, вони дуже компактні, абсолютно не продуваються і дуже швидко сохнуть, навіть будучи намоченими. На таких штанах є, як правило, по кілька кишень на «блискавки» або на «липучках», що робить їх дуже зручними і практичними.

Водонепроникні штани

Цей вид одягу надягається поверх звичайних штанів і повинен мати «блискавки» уздовж зовнішніх сторін штанин для того, щоб їх можна було надіти, не знімаючи черевик, або вони повинні бути досить широкі, щоб надіти їх, не знімаючи взуття. Слідкуйте уважно, щоб низ штанин і пояс герметично прилягали до одягу і взуття – інакше водонепроникні штани втрачають сенс.

Куртки

Куртка є вашим зовнішнім щитом від негоди, отже, вона повинна бути непродуваною і водонепроникною. Оптимальним варіантом вважається куртка з «блискавкою», прикритою клапаном, – така застібка відповідає обом вимогам, вона не пропускає всередину ні вологу, ні вітер.
Навіть якщо «блискавка» зламається, застібка-клапан забезпечить відносний комфорт.
Похідна куртка повинна обов’язково мати просторий капюшон, який вільно вміщає голову в шапці, з передбаченим захистом для нижньої частини обличчя і шнурком-затяжкою, краще не з зав’язкою, а з фіксаторами-зажимами, особливо в разі, якщо ви носите рукавички.
Рукава повинні закривати руки до зап’ясть і мати там стяжки і застібки. Вони повинні бути досить просторі для того, щоб вмістити в себе кілька шарів одягу і одночасно забезпечити хорошу циркуляцію повітря в теплу погоду.
Кількість і розмір кишень – ваша особиста справа, але зовнішніх їх повинно бути як мінімум два, обладнаних надійними клапанами, і один внутрішній, для карти.
Бажано, щоб куртка доходила приблизно до колін і мала регульовані затяжки на поясі і по нижньому краю.
Колір куртки – також предмет вашого вибору. Багато хто віддає перевагу курткам військового зразка або зшиті за їх подобою – камуфляжні або кольору хакі. Можливо, для ока приємніше носити одяг, що зливається кольором з оточуючими об’єктами, але при цьому не забувайте, що для рятувальної групи буде куди складніше виявити вас в камуфляжі. Яскравий колір одягу привертає увагу і полегшує ваше виявлення – це працює на вас в екстремальній ситуації.
Куртка – одна з основних, якщо не найголовніша частина вашого одягу. Коли вибираєте куртку для себе, не йдіть ні на які компроміси!
ПАМ’ЯТАЙТЕ! Краще трохи переплатити і купити куртку з «дихаючого» матеріалу – ви отримаєте ідеальний щит від негоди, який може врятувати вам життя.

Рукавички

У продажу є безліч різноманітних вовняних і лижних рукавичок з роздільними пальцями, але по теплоізоляції нічого кращого рукавиць не придумано. Їх істотний мінус – складність виконання будь-якої роботи. Оптимальним виходом в поході є носіння під рукавицями тонких рукавичок.

Головні убори

Науково доведено, що при певних умовах 40 – 50 відсотків тепла втрачається людиною через голову. У зв’язку з цим потрібно обов’язково мати будь-який головний убор.
У жарку пору він захистить голову від перегріву. Оптимальним варіантом є товста вовняна в’язана шапочка, яка запобіжить втраті тепла, проте, звичайно, не захистить від води.

Джерело: Xsurvival 

Хочете отримувати актуальні туристичні новини в месенджер?
Підписуйтеся на наш канал Telegram або Viber!

Коментарі

Залишити коментар

Код