Спокійний плин Дністра під перешіптування довголітніх дерев, розчищений від чагарників туристичний маршрут берегом ріки, шість альтанок і поруч ящики для сміття – такою є дорога до водоспаду «Дівочі сльози» та «Печери монаха» біля села Ісаків Тлумацького району. Завдяки VІІІ обласному конкурсу проектів і програм місцевого самоврядування громада села облаштувала тут туристично-рекреаційну зону, повідомляє kuryer-if.info.

...Це була випадкова, нетривала зустріч на туристичній стежці біля Дністра. Мандрівник чи то з Рожнятова, чи з Івано-Франківська (шкодую, що не записала прізвища) супроводжував до водоспаду «Дівочі сльози» туриста Хуана з Іспанії (ще більше шкодую, що не записала інтерв’ю). За ті кілька хвилин спілкування дізналася, що для прикарпатця подорожі є найбільшим захопленням, що любить і Карпати, і Дністровський каньйон в будь-яку пору року і що тепер хоче показати водоспад та «Печеру монаха» 80-річному чоловікові з Іспанії. І хоча йому особисто водоспад найбільше подобається взимку, іспанському туристу подобається все: і природа, і погода (як на замовлення того дня), і промаркований туристичний маршрут. Що підтверджував усмішкою і киванням голови колоритний літній мандрівник у солом’яному капелюсі.

Досвідчений гід ще й розповість легенди про водоспад «Дівочі сльози» та «Печеру монаха», які детально переповів у Фейсбуці директор Дністровського регіонального ландшафтного парку імені Сергія Дідича Михайло Ковтун.
– Найпоширеніша з них розповідає про те, як колись давно на наші землі напало військо татар, які грабували й палили села, вбивали жителів, а красивих молодих дівчат брали в полон, щоб пізніше продати їх у рабство. Одного разу, переправляючись через чорний ліс, татари зупинилися біля Дністра, щоб відпочити. Полонені дівчата дуже плакали. Щоб не стати рабинями в татар, вони вирішили краще померти на своїй землі, аніж жити в неволі. Тож непомітно вибрались на скелю, котра знаходилась неподалік, та кинулися з неї вниз. З того часу, за легендою, зі скелі почали падати краплі води, які з часом перетворилися на невеличкий водоспад. А в одній зі скель знаходиться грот монаха, в якому, за переказами старожилів, жив усамітнений аскет, що спокутував провину за вбивство побратима.
Михайло Ковтун знає й інші легенди, записані від старших людей. Такий собі місцевий фольклор. А в туризмі, як відомо, є негласне правило: навіть якщо легенд нема, їх варто придумати. Бо це приваблює мандрівників. Навіть якщо усьому є наукове пояснення.
– Це те диво природи, котре варто раз побачити, ніж сто разів про нього почути, – розповідає Михайло Ковтун про водоспад уже як природний об’єкт. – Унікальність його в тому, що він травертиновий, тобто утворився завдяки моху, який сотнями років ріс, відмирав, кам’янів й ставав основою для росту наступних поколінь такого ж моху. Дрібні струмені води, пробившись крізь вапнякові породи, омивають величезну травертинову брилу (близько 3,5 – 4 м) і справді нагадують сльозинки. Це фантастичне видовище.
Як гуцули звикають до гір, а одесити – до моря, так й ісаківці сприймають цю красу як річ буденну. Бо поряд з красою є і таке: ріще з трави і чагарників, яке унеможливлює прохід стежками, потічки, які після дощу дорогу біля берега роблять непроїзною, норовливий характер Дністра, що може бути то великим благом, а то великою бідою, «дикі» туристи, які після себе залишають неприбране сміття.
А якщо все – і ті стежки-дороги, і умови для відпочинку – якось впорядкувати? Якщо зробити повноцінний туристичний маршрут до водоспаду та ширше інформувати про нього? Так виникла ідея проекту Ісаківської сільської ради «Поруч краси володінь Дністровського каньйону», який переміг у VІІІ обласному конкурсі проектів та програм розвитку місцевого самоврядування. Цей проект спрямований на впорядкування території туристично-екскурсійного та рекреаційного призначення, облаштування місць відпочинку туристів біля водоспаду «Дівочі сльози».
На створення туристично-відпочинкової зони на березі Дністра і прокладення маршруту отримали з обласного бюджету 300 тисяч гривень. 30 тисяч гривень виділили з бюджету Ісаківської сільської ради. Навесні розпочали роботи.
–  Розпочали з розчищення ділянок від зарослів і викорчовування чагарників, –  розповідає сільський голова Михайло Мороз. – Де потрібно, для прокладання дороги використовували грейдер. Підсипали дорогу гравієм, встановили містки для переходів. На березі Дністра поставили шість альтанок на певній відстані одна від одної. Біля кожної є туалети і ящики для сміття.
– Насправді ідея проекту ширша – не лише для туристів, а насамперед для розвитку села, – каже керівник проекту Дарія Бойда. – Невеликий Ісаків з населенням 800 осіб, як і більшість українських сіл, стикнувся із проблемою демографічної кризи, урбанізації, старіння населення. Молодь залишає село через відсутність роботи та низький рівень доходів. Занепадає інфраструктура села, зокрема, дороги. Коштів для ефективного функціонування та розвитку в сільських бюджетах недостатньо. А розвиток туризму зможе збільшити надходження до місцевого бюджету, створити робочі місця, сприятиме започаткуванню нових видів бізнесу, пов’язаних з обслуговуванням туристів, харчуванням, народними промислами та ремеслами з виготовлення сувенірної продукції.
Можливо, потрібен буде час, аби туристи зрозуміли, що все це слід підтримувати. Що треба виділяти певні кошти на вивіз сміття, догляд за дорогою і стежками. Це як вхід у музей чи на облаштовану відпочинкову зону. Ці кошти сільська громада використовувала б на утримання туристичного маршруту. А як буде багато туристів, то і на інші потреби громади.
Екологічні акції з очищення берегів Дністра організовують фахівці Дністровського регіонального ландшафтного парку імені Сергія Дідича, залучаючи громадських активістів і просто небайдужих людей. Здійснюють контроль за туристично-відпочинковою зоною і маршрутом до водоспаду «Дівочі сльози». Завдяки громадській організації «Карпатські стежки» провели маркування туристичного маршруту. Тепер до водоспаду «Дівочі сльози» та «Печери монаха» добиратися зручно, та і відпочити біля ріки можна комфортніше. Популярність цих місць зростає, щороку їх відвідують сотні туристів.

Галина Добош

Фото: Руслан Перепелиця

Замовити екскурсію до водоспаду "Дівочі сльози":
+38 (098) 492-22-58
+38 (066) 322-52-00

Хочете отримувати актуальні туристичні новини в месенджер?
Підписуйтеся на наш канал Telegram або Viber!

Коментарі

Залишити коментар

Код