У СВІТІ є чимало країн, де діючий вулкан не дивина. Узяти хоча б Ісландію — острівну країну на Полярному колі в Атлантичному океані, часто оповиту димом, що куріє від численних вулканів. Проте для нашої країни це все ж дивина. Бо маємо такий усього один…

Це вулкан Старуня, розташований у зовнішній смузі Українських Карпат — у передгір’ї Ґорґанів поблизу села Старуня Богородчанського району Івано-Франківської області. Ще понад століття тому у цих краях почали розробляти родовище озокериту — схожого на бджолиний віск мінералу групи нафтових бітумів білого, жовтого, бурого або зеленуватого кольору, який використовується в парфумерії, фармацевтичній промисловості, а також для виготовлення мастил. Нині ж ґрунтові води, насичені киснем, проникають глибоко в землю, там окисляються і викликають приплив енергії, який активізує вулкан Старуня.

Справді, у цих краях, як кажуть тутешні мешканці, земля ходором ходить! Сьогодні вулкан нагадує велетенську грязєву пляму, що має до 10 кратерів. І це геологічне утворення постійно «дихає». Під ним, десь глибоко в магматичних надрах, тривають певні фізичні процеси, внаслідок яких на поверхню землі починають вихлюпуватися грязі з камінням та диміти клуби газу. Причому давно підмічено: ці викиди значно посилюються напередодні землетрусу, який іще тільки має десь статись у радіусі 3-6 тисяч кілометрів. Ось чому цей куточок України вчені називають унікальним для прогнозування землетрусів, а сам вулкан — постійно діючим підземним «барометром». Зокрема, Старуня вже не раз передбачала землетруси в Румунії, Італії, Німеччині, Іраку, на Кавказі і навіть у Середній Азії. До речі, на території Старунського вулкана й досі добувають озокеритові поклади, а його гарячі грязі і води високої мінералізації мають лікувальні властивості.

Джерело: Рідна країна
Хочете отримувати актуальні туристичні новини в месенджер?
Підписуйтеся на наш канал Telegram або Viber!

Коментарі

Залишити коментар

Код