У перші роки проголошення незалежності України товариством «Меморіал» за допомогою інших патріотичних організацій здійснено багато перезахоронень жертв репресій комуністичного режиму. Неодноразово велись пошуки підвальних приміщень в теперішньому головному корпусі музичної школи, де колись відбувались допити повстанців. За часів польської й німецької окупації в цій будівлі були судові й слідчі установи, а за радянського режиму розміщувалися Народний комісаріат внутрішніх справ (НКВС1) і Комітет державної безпеки (КДБ2). Досліджуючи споруди в’язниці й місця злочинів терору, борці за незалежність сподівались віднайти рештки закатованих та створити в Калуші меморіальний музей. Реалізувати ідею тоді не вдалося, бо посткомуністичні сили цинічно протидіяли, посилаючись використанням будівель освітніми закладами, мовляв, дітей не можна травмувати негативними спогадами. У часи побудови Староугринівського музею Степана Бандери (1996-2009) ця тема відійшла на другий план і лише в 2010 році відновлено збір історичних матеріалів, документів і свідчень про репресії, а ще розпочалось експонування періодичних виставок у приміщенні калуської організації товариства «Меморіал» по вул. Грушевського, 63. Знайшовши 2010 року в обласному архіві польські документи в’язниці та зробивши обстеження цих споруд, з допомогою науковців Івано-Франківського музею визвольної боротьби ім. С. Бандери розроблено рекомендації щодо створення експозиції в автентичних спорудах. У 2011 році вдалось домовитися з дирекцією Центру науково-технічної творчості учнівської молоді (ЦНТТУМ, вул. Січинського, 6) про заснування краєзнавчого гуртка, який до травня 2012 підготував виставку про національно-визвольний рух на Калущині у XV-ХХ ст., а в листопаді та на початку грудня організував презентацію «УПА на теренах Калущини».

1. https://uk.wikipedia.org/wiki/Народний_комісаріат_внутрішніх_справ

2. https://uk.wikipedia.org/wiki/Комітет_державної_безпеки

У листопаді 2012 р. у черговий раз товариством «Меморіал», за підтримкою «Координаційної ради політичних партій та громадських організацій демократичного спрямування», подано клопотання Калуському міському голові та Калуській міській раді з проханням надати споруді колишньої в’язниці репресивних органів окупаційних режимів статусу історичної пам’ятки і розпочати створення музейної експозиції.

11 грудня гуманітарна комісія міської ради обговорила обидва прохання і рекомендувала управлінню культури розробити проект рішення і винести його на розгляд міської ради. «Меморіал» і представники міської влади домовилися про поетапне створення музею. Ініціативна група пожвавила пошук та підбір експонатів, записування спогадів, дослідження архівних документів, відновлення інтер’єрів.

6 червня 2013 року на сесії Калуської міської ради депутати прийняли Рішення про створення Меморіального музею «Калуська в’язниця» в структурі Музейно-виставкового центру (МВЦ) з мотивацією необхідності вивчення і збереження документальних та речових матеріалів, що засвідчують висвітлення подій визвольної боротьби проти окупантів, проведення просвітницької діяльності серед учнівської та студентської молоді й інших верств населення. Бюрократичне узгодження дозвільної документації щодо діяльності музею затяглося до кінця року.

Протягом 2014 року, пам’ятного «Революцією гідності» та початком російської агресії, неможливо було віднайти кошти на введення в дію музею, тому роботу було переорієнтовано на краєзнавчі заходи, презентацію різноманітних виставок і архівних досліджень, відзначення пам’ятних дат.

У 2015 році завдяки “Калуському заводу будівельних машин” (А. Хмарник, М. Макар) вдалось виготовити нові вхідні двері, реконструйовані за зразком тюремних, а за допомогою фірми «Добробут» (В. Кузик) їх встановити й зміцнити (перемурувати) придверні стіни. Зимою й весною допомогли гуртківцям ЦНТТУМ завойовувати нагороди на конкурсах Малої академії наук. 
Літом досліджувалися місця дій УПА в Чорному лісі. Восени власними силами почали ремонтувати вікна і розміщувати вітрини передані краєзнавчим музеєм, упорядковувати тимчасову експозицію.

Нарешті в кінці жовтня Меморіальний музей «Калуська в’язниця» презентував свої нові колекції, а в листопаді 2015 року почав приймати відвідувачів три дні на тиждень.

https://www.facebook.com/MuzejnoVistavkovijCentrMKalusa/photos/a.1084975318194142.1073741888.379647562060258/1084982731526734/?type=3&theater

Сподіваємось найближчим часом знайти можливість завершити ремонтні роботи, підвести повноцінне освітлення, виконати осушення й отеплення приміщень, належно обладнати експозиційні зали, меморіалізувати територію.

При наявності фінансування з бюджету міської ради ми зможемо здійснити відкриття музею не раніше весни 2016 року. В іншому випадку будемо домагатись приєднати наш музей до Обласного музею визвольної боротьби ім. С. Бандери, який вже має кілька філій у різних районах.

Нас часто запитують: «Чи можна пришвидшити час створення музею визвольного руху, активізувати співпрацю з інститутомНаціональної пам’яті та запровадити туристичні маршрути?»

У даний час організацією ремонтних робіт (навіть їх виконанням) і усіх господарських справ мусять займатись наукові співробітники, бо побутує думка – «вивчення історії й збереження культурної спадщини може ще трохи зачекати». Щоб наші музеї могли давати кращий результат у штаті Музейно-виставкового центру мав би бути завгосп чи інженер, а науковців –
хоч по двоє на кожен заклад. Для відносин національного рівня потрібне відрядне забезпечення. Про розробку екскурсійних маршрутів по пам’ятних й історичних місцях міста та району ми можемо лише мріяти і без європейських інвестиції та грантів таку справу не осилити.

PSНаступного року плануємо оголосити конкурс на кращий проект встановлення біля музею скульптурної композиції «Борці занезалежність України» та пам’ятної стели з іменами героїв. У експозиційних залах будемо комплектувати архів матеріалів про всіх репресованих Калущини.

Дуже важко здійснювати як друковані так і віртуальні краєзнавчі видання, бо влада не зробила висновків з поразки в інформаційній війні з Росією, тому ми запрошуємо до співпраці інвесторів, меценатів і благодійників.

Отже, пропонуємо бажаючим взяти участь:

    • у встановленні пам’ятних знаків чи оформленні експозиції,
    • у відновленні або реконструції в’язничних інтер’єрів,
    • у розробці туристичних маршрутів і встановленні вказівників чи інформаційних стендів,
    • у записуванні спогадів і свідчень, зйомках документальних сюжетів,

в освітніх заходах, експедиціях, розкопках, реконструкціях історичних подій та археологічних об’єктів, виданнях, тощо.

Найвагоміші проведені заходи:

Виставка «Національно-визвольний рух на теренах Калущини» (травень 2012 р.).

Науково-практична конференція приурочена 20-річчю розкопок жертв політичних репресій у Войнилові (червень 2012).

Ілюстративно-документальна виставка «УПА на теренах Калущини» (жовтень 2012).

Виставкова презентація «УПА: історія створення і структура, озброєння та медична опіка, служба безпеки та вишкіл, ранги та відзнаки. Українська Головна Визвольна Рада» (до 70-річчя УПА; 26.11.2012).

Регіональна наукова конференція «Репресії тоталітарних окупаційних режимів на теренах Калущини у ХХ ст.» приурочена пам’яті учнів Калуської торговельної школи підозрюваних у зв’язках з ОУН (70-і роковини розстрілу) – 4 листопада 2013 р.

Круглий стіл приурочений прийняттю Декларації про державний суверенітет України та Акту проголошення незалежності України(листопад-грудень 2013).

Знайдено та скопійовано в ДАІФО велику кількість документів пов’язаних з визвольним рухом і калуською в’язницею (лютий-березень 2014).

Презентації та круглі столи про події Першої та Другої світових воєн, українсько-польської війни на теренах Калущини (квітень-травень 2014).

Круглий стіл «Історичні реалії подій 30 червня 1941 та сьогодення».

Розпочато експедиції в Чорний Ліс з метою створення туристичних маршрутів по місцях подій національно-визвольної боротьби на теренах Калущини (липень-серпень 2014).

Учнівський семінар «Український національно-визвольний рух на теренах Калущини впродовж 1000-річчя» (до 72 річниці УПА).

Круглий стіл приурочений 25-річчю розкопок сталінських репресій в Дем’яновому Лазу, де обговорено результати та плани розкопок на Калущині (29 жовтня 2014).

Участь у обласній і Всеукраїнській конференціях приурочених 25-річчю розкопок сталінських репресій у Дем’яновому Лазу (18 і 30 жовтня 2014).

Розпочато обстеження місць захоронення жертв репресій окупаційних режимів у Пійлівському лісі з приводу підготовки до розкопок й увіковічнення пам’яті загиблих та облаштування туристичних маршрутів (4 листопада 2014).

Збір свідчень і відомостей про німецькі й радянські репресії на теренах Калущини з метою підготовки до видання збірки матеріалів (перевидання кн. І. Семаньківа «Перемогла ідея»).

Діяльність учнівських гуртків: «Дослідження визвольного руху» (2011-2012), «Історичне краєзнавство» (2012-2013), «Юні музеєзнавці» (2014-2015).

Захист учнівських робіт на Конкурсах МАН (Малої Академії Наук) та ЦТіКУМ (Центру туризму і краєзнавства учнівської молоді).

ОСНОВНІ ЗАВДАННЯ НОВОСТВОРЮВАНОГО МУЗЕЮ:

- ВИВЧЕННЯ ДОЛІ КОЖНОГО УЧАСНИКА УКРАЇНСЬКОГО НАЦІОНАЛЬНО-ВИЗВОЛЬНОГО РУХУ КАЛУЩИНИ,

- СТВОРЕННЯ МЕМОРІАЛЬНОГО ПАНТЕОНУ ЖЕРТВАМ ТЕРОРУ.

Наш музей відкритий для відвідувачів у понеділок, вівторок і середу з 10 до 14 години за адресою: вул. Січинського, 6 (підвальні приміщення).

Кожної останньої неділі місяця о 12 год. ми раді будемо зустрітись з нашими шанувальниками в клубі любителів історії нашого краю, а також запрошуємо до спілкування і обговорення кращих ідей на форумі: http://maidan.if.ua/category/forum.

 

Коментарі

Богдан

музей відкритий для відвідувачів у понеділок, вівторок і середу з 10 до 14 години за адресою: вул. Січинського, 6 (підвальні приміщення) http://maidan.if.ua/category/news/gromady-news/2015/12/23/71/view

27.12.15 | Відповісти

Залишити коментар

Код