У перші роки проголошення незалежності України товариством «Меморіал» за допомогою інших патріотичних організацій здійснено багато перезахоронень жертв репресій комуністичного режиму. Неодноразово велись пошуки підвальних приміщень в теперішньому головному корпусі музичної школи, де колись відбувались допити повстанців. За часів польської й німецької окупації в цій будівлі були судові й слідчі установи, а за радянського режиму розміщувалися Народний комісаріат внутрішніх справ (НКВС1) і Комітет державної безпеки (КДБ2). Досліджуючи споруди в’язниці й місця злочинів терору, борці за незалежність сподівались віднайти рештки закатованих та створити в Калуші меморіальний музей. Реалізувати ідею тоді не вдалося, бо посткомуністичні сили цинічно протидіяли, посилаючись використанням будівель освітніми закладами, мовляв, дітей не можна травмувати негативними спогадами. У часи побудови Староугринівського музею Степана Бандери (1996-2009) ця тема відійшла на другий план і лише в 2010 році відновлено збір історичних матеріалів, документів і свідчень про репресії, а ще розпочалось експонування періодичних виставок у приміщенні калуської організації товариства «Меморіал» по вул. Грушевського, 63. Знайшовши 2010 року в обласному архіві польські документи в’язниці та зробивши обстеження цих споруд, з допомогою науковців Івано-Франківського музею визвольної боротьби ім. С. Бандери розроблено рекомендації щодо створення експозиції в автентичних спорудах. У 2011 році вдалось домовитися з дирекцією Центру науково-технічної творчості учнівської молоді (ЦНТТУМ, вул. Січинського, 6) про заснування краєзнавчого гуртка, який до травня 2012 підготував виставку про національно-визвольний рух на Калущині у XV-ХХ ст., а в листопаді та на початку грудня організував презентацію «УПА на теренах Калущини».
1. https://uk.wikipedia.org/wiki/Народний_комісаріат_внутрішніх_справ
2. https://uk.wikipedia.org/wiki/Комітет_державної_безпеки
У листопаді 2012 р. у черговий раз товариством «Меморіал», за підтримкою «Координаційної ради політичних партій та громадських організацій демократичного спрямування», подано клопотання Калуському міському голові та Калуській міській раді з проханням надати споруді колишньої в’язниці репресивних органів окупаційних режимів статусу історичної пам’ятки і розпочати створення музейної експозиції.
11 грудня гуманітарна комісія міської ради обговорила обидва прохання і рекомендувала управлінню культури розробити проект рішення і винести його на розгляд міської ради. «Меморіал» і представники міської влади домовилися про поетапне створення музею. Ініціативна група пожвавила пошук та підбір експонатів, записування спогадів, дослідження архівних документів, відновлення інтер’єрів.
6 червня 2013 року на сесії Калуської міської ради депутати прийняли Рішення про створення Меморіального музею «Калуська в’язниця» в структурі Музейно-виставкового центру (МВЦ) з мотивацією необхідності вивчення і збереження документальних та речових матеріалів, що засвідчують висвітлення подій визвольної боротьби проти окупантів, проведення просвітницької діяльності серед учнівської та студентської молоді й інших верств населення. Бюрократичне узгодження дозвільної документації щодо діяльності музею затяглося до кінця року.
Протягом 2014 року, пам’ятного «Революцією гідності» та початком російської агресії, неможливо було віднайти кошти на введення в дію музею, тому роботу було переорієнтовано на краєзнавчі заходи, презентацію різноманітних виставок і архівних досліджень, відзначення пам’ятних дат.
У 2015 році завдяки “Калуському заводу будівельних машин” (А. Хмарник, М. Макар) вдалось виготовити нові вхідні двері, реконструйовані за зразком тюремних, а за допомогою фірми «Добробут» (В. Кузик) їх встановити й зміцнити (перемурувати) придверні стіни. Зимою й весною допомогли гуртківцям ЦНТТУМ завойовувати нагороди на конкурсах Малої академії наук.
Літом досліджувалися місця дій УПА в Чорному лісі. Восени власними силами почали ремонтувати вікна і розміщувати вітрини передані краєзнавчим музеєм, упорядковувати тимчасову експозицію.
Нарешті в кінці жовтня Меморіальний музей «Калуська в’язниця» презентував свої нові колекції, а в листопаді 2015 року почав приймати відвідувачів три дні на тиждень.
Сподіваємось найближчим часом знайти можливість завершити ремонтні роботи, підвести повноцінне освітлення, виконати осушення й отеплення приміщень, належно обладнати експозиційні зали, меморіалізувати територію.
При наявності фінансування з бюджету міської ради ми зможемо здійснити відкриття музею не раніше весни 2016 року. В іншому випадку будемо домагатись приєднати наш музей до Обласного музею визвольної боротьби ім. С. Бандери, який вже має кілька філій у різних районах.
Нас часто запитують: «Чи можна пришвидшити час створення музею визвольного руху, активізувати співпрацю з інститутомНаціональної пам’яті та запровадити туристичні маршрути?»
У даний час організацією ремонтних робіт (навіть їх виконанням) і усіх господарських справ мусять займатись наукові співробітники, бо побутує думка – «вивчення історії й збереження культурної спадщини може ще трохи зачекати». Щоб наші музеї могли давати кращий результат у штаті Музейно-виставкового центру мав би бути завгосп чи інженер, а науковців –
хоч по двоє на кожен заклад. Для відносин національного рівня потрібне відрядне забезпечення. Про розробку екскурсійних маршрутів по пам’ятних й історичних місцях міста та району ми можемо лише мріяти і без європейських інвестиції та грантів таку справу не осилити.
P. S. Наступного року плануємо оголосити конкурс на кращий проект встановлення біля музею скульптурної композиції «Борці занезалежність України» та пам’ятної стели з іменами героїв. У експозиційних залах будемо комплектувати архів матеріалів про всіх репресованих Калущини.
Дуже важко здійснювати як друковані так і віртуальні краєзнавчі видання, бо влада не зробила висновків з поразки в інформаційній війні з Росією, тому ми запрошуємо до співпраці інвесторів, меценатів і благодійників.
в освітніх заходах, експедиціях, розкопках, реконструкціях історичних подій та археологічних об’єктів, виданнях, тощо.
Виставка «Національно-визвольний рух на теренах Калущини» (травень 2012 р.).
Науково-практична конференція приурочена 20-річчю розкопок жертв політичних репресій у Войнилові (червень 2012).
Ілюстративно-документальна виставка «УПА на теренах Калущини» (жовтень 2012).
Виставкова презентація «УПА: історія створення і структура, озброєння та медична опіка, служба безпеки та вишкіл, ранги та відзнаки. Українська Головна Визвольна Рада» (до 70-річчя УПА; 26.11.2012).
Регіональна наукова конференція «Репресії тоталітарних окупаційних режимів на теренах Калущини у ХХ ст.» приурочена пам’яті учнів Калуської торговельної школи підозрюваних у зв’язках з ОУН (70-і роковини розстрілу) – 4 листопада 2013 р.
Круглий стіл приурочений прийняттю Декларації про державний суверенітет України та Акту проголошення незалежності України(листопад-грудень 2013).
Знайдено та скопійовано в ДАІФО велику кількість документів пов’язаних з визвольним рухом і калуською в’язницею (лютий-березень 2014).
Презентації та круглі столи про події Першої та Другої світових воєн, українсько-польської війни на теренах Калущини (квітень-травень 2014).
Круглий стіл «Історичні реалії подій 30 червня 1941 та сьогодення».
Розпочато експедиції в Чорний Ліс з метою створення туристичних маршрутів по місцях подій національно-визвольної боротьби на теренах Калущини (липень-серпень 2014).
Учнівський семінар «Український національно-визвольний рух на теренах Калущини впродовж 1000-річчя» (до 72 річниці УПА).
Круглий стіл приурочений 25-річчю розкопок сталінських репресій в Дем’яновому Лазу, де обговорено результати та плани розкопок на Калущині (29 жовтня 2014).
Участь у обласній і Всеукраїнській конференціях приурочених 25-річчю розкопок сталінських репресій у Дем’яновому Лазу (18 і 30 жовтня 2014).
Розпочато обстеження місць захоронення жертв репресій окупаційних режимів у Пійлівському лісі з приводу підготовки до розкопок й увіковічнення пам’яті загиблих та облаштування туристичних маршрутів (4 листопада 2014).
Збір свідчень і відомостей про німецькі й радянські репресії на теренах Калущини з метою підготовки до видання збірки матеріалів (перевидання кн. І. Семаньківа «Перемогла ідея»).
Діяльність учнівських гуртків: «Дослідження визвольного руху» (2011-2012), «Історичне краєзнавство» (2012-2013), «Юні музеєзнавці» (2014-2015).
Захист учнівських робіт на Конкурсах МАН (Малої Академії Наук) та ЦТіКУМ (Центру туризму і краєзнавства учнівської молоді).
- ВИВЧЕННЯ ДОЛІ КОЖНОГО УЧАСНИКА УКРАЇНСЬКОГО НАЦІОНАЛЬНО-ВИЗВОЛЬНОГО РУХУ КАЛУЩИНИ,
- СТВОРЕННЯ МЕМОРІАЛЬНОГО ПАНТЕОНУ ЖЕРТВАМ ТЕРОРУ.
Коментарі
музей відкритий для відвідувачів у понеділок, вівторок і середу з 10 до 14 години за адресою: вул. Січинського, 6 (підвальні приміщення) http://maidan.if.ua/category/news/gromady-news/2015/12/23/71/view
27.12.15 | Відповісти