Від підніжжя гори Попіван Чорногірський до самої її вершини наступного тижня розпочинається спорудження екуменічної Хресної дороги зі стаціями (брилами) в людський ріст.

Урочисте відкриття та освячення Хресної дороги представниками всіх християнських конфесій заплановано на 14 серпня. Вона буде найдовша та найскладніша з усіх існуючих, пише УТК "Компас-тур" з посиланням на сайт обсерваторії “Білий слон”.

Стації у вигляді камінних бриль у зріст людини із вмонтованими у них таблицями відображатимуть останні моменти життя Ісуса Христа на його шляху до Голгофи.

Ідея створення екуменічної Хресної дороги належить Прикарпатському національному університету імені Василя Стефаника, який разом із Варшавським університетом нині відбудовує Обсерваторію на горі Піп Іван.

За словами Ігоря Цепенди, ректора ПНУ, хресна дорог спряитиме порозумінню між християнами різних конфесій.

Начальник відділу туризму Управління міжнародного співробітництва, євроінтеграції, туризму та інвестицій Івано-Франківської облдержадміністрації Віталій Передерко у соцмережі заявив, що він категорично проти того, щоб "паплюжити Карпати отаким невігласним вишиватництвом".

"Мені дуже соромно, що наша гордість — наш Піп Іван (Попіван) — може бути знищений недолугими ідеями псевдохристиян. Не руйнуйте природне середовище там, де тисячі років була цивілізація — цивілізація наших далеких і близьких предків. Кожній епосі притаманні свої цінності і не нам судити, які покоління були ближчими до Бога. Чорна гора і обсерваторія на ній — це наш туристичний бренд, не варто піддаватись на популістські пропозиції окремих малолюдей", — зазначив Віталій Передерко.

Також він звернувся до Ігоря Цепенди із проханням прийняти мудре рішення.

Загалом користувачі соцмережі висловлюються проти будівництва Хресної дороги та підтримують позицію Віталія Передерка.

Іван Гасюк у соцмережі оприлюднив світлину із написом "В очікуванні":

Коментуючи допис, Олександр Дідківський пропонує:

"А при чому Христос до обсерваторії (назва гори тут теж дуже спірне питання)??? Побудуйте краще правильну дорогу хоча би до однієї школи!".

Олександр Войцик пише:

"Чує моє серце: даремно Ви нашим попам та учоним таку ідею підкинули. Ой, даремно... Від голів, в котрих бродить вінегрет з наукових теорій та релігійних догм, можна очікувати на все, що завгодно. От тільки ні науці, ні релігії користі від того не буде жодної. Шкода, що тезу "Богу — Богове, а кесарю — кесареве" не розширили на інші сфери".

Михайло Ковтун "Недавно дивувався ініціативі й виказав свою думку одній громаді з Львівщини, яка вирішила знищити Стільське городище культовою гіпсовою скульптурою та ландшафтним дизайном. Тепер бачу, що Прикарпаття пальму першості в недоцільній забудові туристичних об'єктів впевнено перебирає на себе. Браво! Моя думка і думка моїх друзів-активних туристів (організаторів походів та мандрівок) - в той час, коли є можливість активно розвивати внутрішній туризм в Івано-Франківській області, маршрут з Шибеного на г.Піп Іван Чорногірський вбито. Думаю, що і більшість з пересічних туристів на ньому поставлять "хрестик".

Маємо чергову православну загрозу - так, ніби мало було вогнищ коронавірусу в Лаврі, Почаєві і монастирях: "МИТЦІ Прикарпатського національного УНІВЕРСИТЕТУ від підніжжя гори Попіван в Чорногорі до самої її вершини СПОРУДЯТЬ ХРЕСНУ ДОРОГУ зі стаціями. Вона буде найдовша та найскладніша з усіх існуючих. Стації, у вигляді камінних брил у зріст людини із вмонтованими у них таблицями, відображатимуть останні моменти життя Ісуса Христа на його шляху до Голгофи" (новина від 5.06.2020).
--
Це при тому, що буквально 3 роки тому, в 2017-му, йшлось про міжнародний проєкт Центру екологічного моніторингу на Попівані для здійснення комплексної оцінки екологічної ситуації у Центральній та Східній Європі та попередження загроз виникнення екологічних катастроф.

І навіть рік тому, але також ще при п'ятому президенті, той же Університет Стефаника планував зробити на Попівані високогірну рятувальну станцію. 22 лютого 2019 року в місті Яремче підписано Грантову угоду між Прикарпатським національним університетом імені Василя Стефаника та Міністерством інвестицій і розвитку Республіки Польщі щодо проєкту «Адаптація колишньої обсерваторії на горі Піп Іван для потреб високогірного рятувального центру» в рамках програми ЄС транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна (PL-BU-UA) 2014-2020.

А закінчилось все - якимись "митцями" на чолі з ректором Ігорем Цепендою та проректором Ярославом Шинкаруком. І "стаціями". Кінець субальпійській флорі, кінець екологічному моніторингу: втулять капличку (чи й цілу церкву), кілька Матінок Божих, з десяток хрестів на верхівці... Гідний університетський проєкт, а шо.
==
А почалось все із передачі обсерваторії університету в сподіванні міжнародних наукових проєктів та грантів: десь 2009-го рішенням Верховинської районної ради та Івано-Франківської обласної ради обсерваторію на Попівані було передано в управління Університету ім. В. Стефаника в Івано-Франківську.

Університет за 10 років сподівання виправдав - нарешті понищить екологію, розколупає схили (робочі-дорожники вже працюють - фото власне з наради "видатних франківських науковців і митців" з робочими) і повтирцує хрести і Матінки Божі...

Так, теоретично це сфера компетенції Мінекології (котре треба для початку відновити з Міністерства енергетики та захисту довкілля України). Це сфера компетенції Генпрокуратури. Суто гіпотетично (якби їх таке цікавило) це сфера прямих інтересів прем'єра Шмигаля і шостого президента теж. Ну і профільного комітету ВР - Комітету з Питань Екологічної Політики та Природокористування.

Але найпевніше Попіван Чорногорський ми таки втратимо через напад прозелітизму в сильноправославних "митців" і "науковців" Університету Стефаника ("Університет", мабуть, теж вже актуально в лапки брати). Бо будівельні бригади вже руйнують гору.

Але ще є шанс здійняти достатньо голосний протест українського суспільства, щоб хоча би роботи припинились. А може навіть щоб були звільнені і сіли з величезним штрафом всі причетні "митці" й "науковці" (з позбавленням всіх наукових звань, дипломів і забороною після відсидки працювати в освітній чи культурній сфері - нехай в монастирі десь замітають).

Бо Попіван Чорногорський (є ще Піп Іван Мармароський - той взагалі в міжнародному заповіднику з фонду ЮНЕСКО) є нашою спільною спадщиною, належить всім українцям, а не тільки сильноправославним "митцям і науковцям" Університету з Франика.

Алексей Голобуцкий

До теми: 

  1. Сила фейсбука: через критику в соцмережах у ПНУ передумали будувати Хресну дорогу на Піп-Іван

 

 

Хочете отримувати актуальні туристичні новини в месенджер?
Підписуйтеся на наш канал Telegram або Viber!

Коментарі

Залишити коментар

Код